import625_310

Import zewnętrzej biblioteki materiałów Vray do 3ds max

Jak zaimportować zewnętrzną bibliotekę materiałów vray do 3ds maxa? Skąd pobierać gotowe materiały vray? Jeśli zadajesz sobie te pytania to trafiłeś w idealne miejsce! Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej w artykule.

Strony z gotowymi bibliotekami materiałów

W zasadzie warto polecić tylko jedną stronę czyli Vray-materials.de. Zbiór niesamowitej ilości materiałów, w dodatku bardzo dobrze skatalogowanych. Jak widać na obrazku poniżej mamy do wyboru szereg kategorii jak np: wood(drewno),glass(szkło),V-ray fur( tworzy realistycznie wyglądające futro na obiekcie) itd.

[image img="http://www.impossible3ds.com/wp-content/uploads/2013/11/22_01_s.jpg" url="http://www.impossible3ds.com/wp-content/uploads/2013/11/22_01.jpg" alt=" Kategorie na stronie vray-materials.de." /]

Na co warto zwrócić uwagę to oceny danych materiałów. Za to odpowiedzialni są użytkownicy dlatego oceny w 99% przypadków świetnie odzwierciedlają stan materiału. Oczywiście polecam zawsze ustawić sobie sortowanie „by rating”. Nie warto sobie zaprzątać głowę słabymi materiałami, swoją drogą mało ich tam jest co jest wielkim plusem strony. Pobieranie plików dozwolone jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników co moim zdaniem jest plusem bo nie ma spamowania i hejterstwa.

Zaimportowanie biblioteki do 3ds max

1.Pobranie wybranej biblioteki materiału

Po wyborze materiału wystarczy kliknąć napis „Download now” i oto materiał już mamy na swoim komputerze. Po rozpakowaniu paczka powinna wyglądać jak poniżej(na potrzeby artykułu wybrałem materiał incrustedWood). Tak oto wygląda folder po rozpakowaniu.

Znajdziemy w niej samą bibliotekę materiału(incrustedWood.mat) oraz niezbędne tekstury.

2. Import do programu

Teraz pora na zaimportowanie materiałów. W tym celu otwieramy material editor(przyp. M na klawiaturze) i wybieramy pusty slot z materiałem. Klikamy miejsce zaznaczone na obrazku poniżej(oznaczenie 1) i pojawia nam się nowe okno z wyborem wielu standardowych bibliotek materiałów(oznaczone 2).

Następnie klikamy to co ja na obrazku i w nowo otwartym oknie wyszukujemy nasz materiał i klikamy open.

3. Wrzucenie materiału do Material Editor

Jak widzisz materiał został zaimportowany teraz klikamy dwukrotnie na nazwę materiału , gdy pojawi się okienko oznaczone numerem 2 , to wybieramy opcję „Discard old material?”.

 

4. Sprawdzenie tekstur

Materiał jest już PRAWIE gotowy do użycia. Dlaczego prawie? A no dlatego, że przeważnie tekstur nie zostaną zaimportowane tzn. po prostu autor miał zapisane tekstury gdzie indziej niż my. W tym celu należy wejść w bitmapę tekstury(są to wszelkie mapy gdzie w okienku zobaczysz rozszerzenie graficzne jpg , png itd.)(1). Otwarcie okienka wyboru mapy(2). Ostatecznie mapkę należy odszukać i wybrać(3). Trzeba tak zrobić niestety z każdą teksturą.