13_main4

Making of: słuchawki AKG K271 MK2

Krótki wpis odnośnie tego jak stworzyłem model 3d słuchawek AKG K271 MK2 w programie 3ds max.
Od razu zaznaczę, że nie jest to absolutnie żaden tutorial a jedynie garść wskazówek jak krok po kroku stworzyć takie słuchaweczki.

1.Zgromadzenie potrzebnych zdjęć referencyjnych

Bez szczegółowych zdjęć nigdy nic nie wymodelujesz zgodnie z oryginałem. Jak szukać takich zdjęć? W google grafika :) Muszę wspomnieć, że rzadko kiedy pobieram zdjęcia, które są mniejsze niż 2mpx(1600×1200). W google grafika wchodzę w Narzędzia wyszukiwania-> Rozmiar -> Większe niż-> 2mpx. Oto jak wygląda mój folder ze zdjęciami tych słuchawek. Jak widać nie mam ich aż tak dużo, ale nie potrzebuję nie wiadomo jakiej ilości do takiego prostego modelu.

2.Koncept i Modeling

Zanim przystąpię do modelingu tworze sobie taki mały koncept tego jak to wszystko będzie wyglądać. W przypadku pojedynczego przedmiotu w wizualizacji wiadomą sprawą jest to, że model musi być wykonany niemalże perfekcyjnie. Im lepszy model tym łatwiej się później teksturuje i nie trzeba wiele ulepszać w Photoshopie czy innym programie tego typu. Praktycznie przed modelingiem lub w jego trakcie wiem już jak będzie ustawiona kamera podczas wizualizacji. Takie podejście gwarantuje, że przy modelowaniu nie zawracam sobie niczym głowy tylko lecę do przodu.

12 punktów tworzenia

1. Bazowy kształt nauszników(bez gąbek).
2. Wszelkie szczegóły nauszników(bez gąbek).
3. Gąbki nauszników.
4. Podstawowy kształt pałąka .
5. Detale pałąka.
6. Pozostałe detale.
7. Poprawienie niedoróbek i błędów(zawsze się jakieś znajdą :P ).
8. Optymalizacja siatki – maksymalnie zmniejszyłem ilości wielokątów zachowując wygładzenie każdej części z osobna.
9. Nakładanie uvw map.
10. Szukanie i tworzenie tekstur – zanim nałożyłem tekstury na obiekt w 3ds max powiększałem je około 4 krotnie w Photoshopie. Dało mi to bdb. jakość tekstur.
11. Stworzenie studia z odpowiednim ustawieniem świateł. Przy tworzeniu studia zawsze mam w głowie lub na kartce koncept odnośnie ustawienia oświetlenia.
12. Tworzenie materiałów w 3ds maxie i nakładanie na obiekty.

Studio

Wiele osób używa często tego samego ustawienia świateł w swoich wizualizacjach przedmiotów. Dla mnie to błąd i przede wszystkim lenistwo :D Nie mam pojęcia po co robić ciągle to samo ustawienie. Wiadomo na początku ciężko komukolwiek ustawić światła by w ogóle mieć refleksy tam gdzie się chce ale logicznie myśląc nie nauczysz się ustawiać oświetlenia jeśli ciągle będziesz wrzucać model do tego samego studia. Poniżej można zobaczyć jak wygląda moje oświetlenie oraz studio w tej wizualizacji, nie jest skomplikowane, prawda ? :) Jak widzisz nie stosuje dużych wielkości świateł, dlatego, że im większe tym ciężko uzyskać odpowiedni refleks tam gdzie chcę. Same wartości Multiplier w światłach także nie są duże, maksymalnie ustawiam 20. Czasem render nie jest odpowiednio jasny, co robię wtedy? Dostosowuje to w VrayPhysicalCamera w z parametrze Shutter Speed – im większa wartość tym obraz będzie ciemniejszy.

3. Testy

Zanim puszcze render w wysokiej rozdzielczość i z bdb. jakością. robię serię testów, które nie zawsze zapisuje na dysk, przeważnie zapisuje tylko jakoV-ray Image Format(vimg) dzięki czemu później mogę wczytać to z powrotem do programu i wiem gdzie skończyłem . Specjalnie do testów mam zapisane ustawienie wszystkich opcji renderingu w Vray. Niżej można zobaczyć jak to wygląda. Przy testach jakość zawsze jest marna ale chodzi przecież o szybkość podglądu.

4.Finalowy render

Nie będę dużo pisał odnośnie tego jakie ustawienia i dlaczego takie. Napiszę tylko, że zanim zrobiłem taką konfiguracje opcji renderingu V-ray musiałem się sporo namęczyć aby osiągnąć efekt jaki chciałem. Pamiętaj, że to ustawienie jest tylko do renderingu w studiu!

5. Photoshop

Cóż bez tego się nie obejdzie :P To znaczy na pewno się da, ale skoro można coś dostroić z wyżką w Photoshopie i zajmie to znacznie mniej czasu niż ponowny rendering to po co się męczyć ;P? Widać drobną różnice pomiędzy tym co wszyło z 3ds maxa, a co jest już finałowym produktem. W Photoshopie zrobiłem stosunkowo niewiele. Trochę korekcji kolorów, trochę podreperowałem ewentualne błędy na modelu i to właściwie tyle. A no i zmieniłem oczywiście tło :) Dzięki temu, że zapisuje plik do formatu PNG mogę bardzo szybko zaznaczyć i usunąć niechciane tło.

  • janek

    Tak skondensowanych skrupulatnych i precyzyjnych opisów, niewidziałem jeszcze odnośnie niczego:)
    Bardzo łatwo odnależć dowolną informacje, bo szablonowo barzdo przypomina mój odrecznie pisany notatnik.
    Szukając w necie czegoś co pomogło by mi sie odnaleść w vray’u, tu znalazłem wszystko doskonale udokumentowane, wielkie dzieki za treść, i wyrazy uznania za niesamowiy wkład roboty w tą stronke. Pozdrawiam

    • http://www.impossible3ds.com/ Michał Szymański

      Dzięki :)
      Dobre porównanie z tymi notatkami bo wszystko co przekazuje na blogu jest właśnie na podstawie moich notatek.
      To dopiero początek, materiałów będzie coraz więcej :)
      Pozdrawiam