14_main

Jak stworzyć mapę bump? – tutorial photoshop

Na potrzeby wizualizacji często będziesz potrzebować map typu bump i specular. Mapa bump daje optycznie efekt wypukłości obiektu nie zmieniając kształtu modelu np. skórzany fotel czy drewno .Mapa specular, to generalnie jest ta sama mapa co Bump, ale trochę przerobiona w programie graficznym o czym się przekonasz później. Stworzenie takich map(uważam, że głupotą jest stosowanie tej pierwszej mapy bez drugiej) z wybranej/stworzonej już tekstury, to tak naprawdę bardzo prosta sprawa. Oto krótki tutorial krok po kroku jak zrobić obie mapki w Photoshopie. W części pierwszej mapa bump, a w drugiej specular : ) Odnośnie tworzenia bump mapy, to podam 3 sposoby, więc na pewno powinieneś wybrać odpowiedni, enjoy!

 
Zrozumienie działania mapy bump
Bump mapa działa tak, że kolor szary( R:127, G:127, B127) jest kolorem pośrednim, który nie daję ani wypukłości ani wklęsłości. Wszelkie jaśniejsze odcienia dają wypukłości, a ciemniejsze wklęsłości. Należy pamiętać, że nie zawsze kolorowa tekstura zamieniona na odcienie szarości(czarno-biały) da taki efekt, jaki byś chciał .
 

1. Prosta mapa bump

Gdy potrzebujesz prostej mapy bump jak skóry do fotela wystarczy odpowiednio pobawić kilkoma parametrami w Photoshopie. Najpierw potrzebujesz mapy – najlepsze można ściągnąć ze strony cgtextures.com, niestety są one płatne, ale na starcie dostajemy 15mb, więc coś tam się uda ściągnąć ;)
 

 

a).Pierwszy krok – desaturacja mapy
Aby tego dokonać wystarczy wybrać Hue/Saturation(Ctrl+U) i ustawić wartość Saturation na -100 .
 

 

b). Inwersja
Od razu widać, że aktualnie mapa bump jest sprzeczna z tym co napisałem w punkcie pierwszym. Jak to zmienić? Kombinacja klawiszy Ctrl + i spowoduje inwersje kolorów i już widać, że mapka jest bliska tego czego oczkujesz.
 

 

c).Levels
Pozostaje tylko dostosować Poziomy mapy. Co przez to chcę osiągnąć, to mocniej uwidaczniać miejsca gdzie mapa będzie wklęsła(ciemniejsza miejsca – prawie, że totalnie czarne. Można się trochę pobawić suwakiem i uzyskać najbardziej pożądany efekt. Poniżej moje ustawienia.
 

 

2.Tworzenie mapy bump za pomocą wtyczki w PS

I tak oto w trzech prostych krokach uzyskałeś prostą mapę bump :) łatwizna prawda? Jednak są przypadki , kiedy te narzędzia nie dadzą Ci takiego efektu jaki potrzebujesz, z pomocą przychodzi wtedy wtyczka Nvidi. Aby ją pobrać wystarczy wejść w ten link i teraz działamy.
 

a).Plugin
Po zainstalowaniu pluginu(pamiętaj o wyborze odpowiedniej wersji 64bit/32bit) otwórz Photoshopie i zaimportuj swoją teksturę. W wybierz taka z której nie utworzyłbyś bump mapy przy pomocy poprzednich trzech kroków. Aby odpalić filtr trzeba wejść w Filter->Nvidia Tools->Normal Map Filter
 

 

b). Ustawienia wtyczki
Polecam wprowadzić ustawienia jak na ekranie powyżej. Im więcej sampli tym lepiej będą oddane wszystkie miejsca w których występują wgniecenia i uwypuklenia. Jednakże im więcej sampli tym dłużej ten proces będzie trwał. Twoja mapa powinna wyglądać podobnie jak do tej mojej na obrazku poniżej. Hej ale przecież wcześniej pisałeś, że bump mapa powinna być czarno biała a teraz nagle ma być taka? Owszem lecz mapy typu NRM(normals) także są wspierane w 3ds maxie, odpowiednio zrobione dają taki sam efekt.
 

 

c). Zwiększenie kontrastu
Od razu na mapie widoczne są nierówności. Prawdę mówiąc mniej więcej działa to tak, że jak Ty widzisz tę mapę tak widzi też 3ds. Tak więc fajnie byłoby trochę uwidocznić wgłębienia. Wejdź w Image-> Adjustments -> Brightness/Contrast i pobaw się suwakiem aby uzyskać efekt jaki chcesz poprzez zwiększenie kontrastu(ja zwiększyłem do 70)
 

 

d). Zapis pliku
Najważniejsze jest to aby zapisać mapę w odpowiednim formacie. Z formatem jpg czasami występują problemy w 3ds maxie, więc jaki format? Najlepiej Tiff bo zawsze działa bezproblemowo.W przypadku jeśli mapa nie działa sprawdź czy tryb pliku jest ustawiony na 8-bit. Żeby to sprawdzić należy wejść w Image->Mode-> i ustawić 8bits/Channel
 

 

3. Tworzenie bump mapy za pomocą Crazy Bump

Pierwsze co trzeba zrobić, to oczywiście ściągnąć ten programik -> link. Niestety jest on płatny, jednak można pobrać wersje demo, która będzie działać przez 30 dni.
a.) Import mapy
Pierwszy krok to otwarcie mapy. Wybieramy opcję zaznaczoną na obrazku poniżej z lewej strony . Po wyborze mapy czekamy aż Crazy bump przestanie myśleć i następnie pojawi nam się takie okienko jak poniżej z prawej strony. O co tu chodzi? Jeśli pamiętasz jak działa mapa bump(a musisz to wiedzieć!) to powinieneś się od razu domyślić, że program daje nam do wyboru jaki typ mapy chcemy. Więc skoro po lewej są ciemniejsze tzn. że gdy ją wybierzemy, to nasza mapa będzie dawała bardziej efekt wklęsłości, mapa z prawej to odwrotność. W gruncie rzeczy nie robi to wielkiej różnicy jaki typ wybierzesz, bo w 3ds maxie i tak możesz ustawić odpowiednią wartość dla mapy.
 

 
b.) Ustawienia mapy
Bardzo świetną funkcją tego programu jest fakt, że poza ukazaniem się samej mapy bump i innych, to w drugim oknie pokazuje się mapa już nałożona na obiekt. Wprowadzając zmiany w różnych suwakach masz podgląd rzeczywisty na to jak się zmienia mapa, świetne prawda : )?

    Opis parametrów dla mapy Normals, czyli bump
  • Intensity – odpowiada za intensywność wypukłości i wklęsłości. Zwróć uwagę, że także tutaj możesz zmienić mapę na wklęsłą albo wypukłą, bo zakres wartości jest od -99 do 99. Często wartość 50 wystarcza w zupełności
  • Sharpen – im wyższa wartość tym wypukłości/wklęsłości będą ostrzejsze, bardziej wyraziste. Tutaj można się już pobawić i obserwować, co się dzieje z nałożoną mapą :)
  • Noise Removal – gdy posiadasz dość zabrudzoną mapę i nie chcesz niektóre elementy były intepretowane przez program, jako wypukłość czy wklęsłość, to wystarczy przesuwać suwak i szumy się usuną
  • Shape recognition – cóż nie warto zmieniać tego parametru poniżej 99, bo mapa może stać się płaska.
  • Suwaki z „detail” – generalnie chodzi tutaj o ilość szczegółów, jakie mają być zawarte w mapie. Nie można określić najlepszych ustawień, bo to wszystko zależy od wybranej mapy. Jednak nie warto w ogóle przesadzać z ilością tych detali, bo to wyjdzie przy renderingu (spowolni go znacznie).

Warto zauważyć , że program sam na starcie dostosowuje parametry i raczej lepiej zostawić jak jest ewentualnie pobawić się dwoma pierwszymi :)
 

 
c.)Zapis pliku
Wybieramy save(dyskietka) -> save normals as -> i tutaj wybieramy ten sam typ mapy co w sposobie drugim czyli mapę tiff. Czasem zdarza się, że mapa nie działa( z tego co czytałem w Internecie, mi się to jeszcze nie zdarzyło). Sposób na uniknięcie tego jest dość prosty, wystarczy otworzyć plik w Photoshopie czy innym programie pozwalającym na zapis do pliku TIff i po prostu zapisujemy ponownie i już działa ;)