Komputer do grafiki 3D
Uwaga! Wpis ten jest już dość wiekowy, więc zarówno ceny jak i zestawy mogą już być przestarzałe.
Jaki komputer do grafiki 3D? Na co zwrócić uwagę? Który z podzespołów jest najważniejszy? Czy potrzebny jest potężny zasilacz? Co to jest Cuda i czy jej potrzebuje? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym wpisie ; )
Czego nie należy robić przy dobieraniu sprzętu do grafiki 3D?
Na pewno nie warto ciąć ostro kosztów i aby mieć naprawdę dobry sprzęt na lata ,który przede wszystkim będzie szybko renderował i pozwoli na płynną prace w viewporcie to potrzeba przede wszystkim zainwestować w mocny procesor.
Procesor
Jak już mowa o procesorze to zasada jest dość prosta im więcej rdzeni tym lepiej. W tym przypadku od razu odrzuciłbym procesory AMD , a zajął się tylko tymi od Intela.. Dlaczego? Dlatego, że są trwalsze oraz dlatego, że Intele są po prostu znacznie wydajniejsze oraz ja mam uraz do AMD, dwa razy się po prostu spalił. Wyróżnie dwa procesory, które są godne uwagi:
- Intel Core i7-3930K 3,2GHz– cena 2094zł
- Procesor Intel Core i7-4930K 3,9 GHz – cena 2227zł
- Procesor Intel Core i7-4770K 3,9 GHz – cena 1225zł
Dlaczego taki wybór?
Powodów jest kilka, między innymi dlatego, że dwa pierwsza mają po 6 rdzeni i 12 wątków więc starczą na długo tzn. co najmniej kilka lat pracy na pełnych obrotach ; ) Innym powodem jest na pewno to, że bardzo dobrze się nadaja do overclockingu. Warto też wspomnieć, że 4930K jest stosunkowo niedługo na rynku i ma zastosowaną technologie 22nms dzięki czemu zużywa mniej prądu niż 3930K : ) Procesor 4770K co prawda posiada o 2 rdzenie mnie od pozostał jest jednak w ten cenie niezwykle wydajny więc polecam go do tańszych zestawów bo oszczędzić możemy nawet 1000zł!
Ale ok przecież Xeony są znacznie lepsze więc dlaczego nie one?
A no dlatego, że są bardzo drogie i ciężko upchnąć dobrego do zestawu do 6-7tys, a to i tak sporo pieniędzy i dobry sprzęt. Ponadto podobno Xeony nie nadają się dobrze do obróbki video, a może się to przydać w każdej chwili. Pozatym Xeony są stosowane w konstrukcjach wieloprocesorowych. W gruncie rzeczy warto mieć dwa dobre komputery niż jeden świetny ; ) Prawda jest taka, że jeśli stać Cię aby wydać dużą ilość pieniędzy na sprzet do TYLKO grafiki 3D , to wtedy należy się poważnie zastanowić nad wyborem Xeona ale oczywiści te z wyższej półki bo te najtańsze, są bardzo podobne do tych modeli I7, których nie bardzo da się podkręcić. Więc jeśli wybierzemy I7 to warto od razu zainwestować w dobre chłodzenie bo to boxowe jest dobre tylko do pracy w systemie i gier, przy większym obciążeniu podczas renderingu już nie da rady.
Wybór chłodzenia zostawiam wam pomiędzy trzema opcjami:
Cenowo wychodzi odpowiednio 181zł,171zł i 177zł więc nie ma tutaj zbyt wielkiej różnicy..
Płyta główna
Także w ten podzespół trzeba zainwestować równie mocno jak w procesor aby mieć coś mocnego i wytrzymałego. Zwracać uwagę należy na ilość slotów pamięci ram i oczywiście gniazdo procesora aby nie kupić płyty głównej pod procesor inny niż zakupiliśmy:P Warto się przyjrzeć tym płytom : MSI X79A-GD45 oraz tańszej opcji ASRock Fatality H87. ASRock świetnie nadaje się do overclockingu : ) Jednak MSI jest dużo lepszą opcją pod względem późniejszej rozbudowy co ukazuje obrazek poniżej.
Pamięć Ram
Jak najwięcej ,a najlepiej 16 gb i więcej :) .Jeśli masz wybierać pomiędzy kupnem jednej kości 8GB a dwoma 2x4GB to lepiej wybrać tę drugą opcję. Pamięci Ram działają znacznie szybciej w Dual Channel, pamiętaj ,że muszą być to dwie identyczne kości. Do tańszego zestawu polecam pamięć Patriot DDR3 (8GB (2x4GB kit) 1333MHz) CL9 Retail , do droższych Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR3 1600MHz . Więcej propozycji poniżej w zestawach ; ) Ważne!Nie mieszaj kości ram różnych firm nawet jeśli nie będą pracować w trybie Dual Channel
Karta Graficzna
Po co Ci karta graficzna? Błahe pytanie ale jakie ważne ,jeśli chcesz komputer ,który będzie Ci służył tylko do grafii 3d ,przeglądania internetu i załóżmy oglądania od czasu do czasu filmów to nie potrzebujesz super wydajnej karty. W takim razie od razu powinienem zasugerować karty graficzny od Nvidi z serii Quadro ale nie zrobię tego ponieważ główna zaletą tych kart była technologia CUDA ,teraz posiadają ją także zwykłe karty. Poza tym co się stanie jak nagle się okaże ,że masz ochotę zagrać w grę ? Przy quadro to niemożliwe. Wyróżnię teraz trzy karty warte uwagi :
O ile pierwsza i druga jest znacznie tańsza niż ta ostatnia czyli o 200zł( stan na 27.01 przypominam), to ta trzecia czyli 760gtx jest zakupem na kilka lat, dobra do OC i bardzo często polecana. Jednak jeśli nie potrzebujesz mocnej karty bo będziesz używać tylko i wyłącznie programów do grafiki 3D , to nie ma sensu inwenstować w nic mocniejszego niż propozycja druga. Warto się jednak poważnie zastanowić czy będziesz możesz w przyszłośći np. obrabiał filmy czy animacje w programach typu After Effects, jeśli tak wtedy należy wybrać kartę z technologią Cuda(obecnie większość najnowszych już ją posiada), która znacznie przyspiesza sam rendering i obróbkę filmu.
Dysk
Jak mowa już o dysku to polecam opcję dysk SSD na system i programy + HDD na media. Kupno samego HDD a nawet dwóch i uruchomienie ich w systemie RAID nie daje takiej szybkości jak dysk SSD. Sam mam opcje SSD 128GB + HDD 500GB. Gwarantuje ,że szybkość rozruchu systemu i programów miło Cie zaskoczy, dla kogoś kto bardzo ceni sobie czas to jedyny rozsądny wybór. Więc jaki wybrać? HDD to generalnie bez różnicy ,wystarczy zwykły Seagate 1TB lub 500GB. Odnośnie SSD to uważam ,że mniej niż 128GB się nie opłaca. Ostatnio często polecane są dyski:
Zasilacz
Nie warto tutaj ciąć kosztów i oszczędzać nawet złotówki kupując zasilacz nieznanych firm bądź typu ModeCom :P bo nie chcesz chyba ,żeby Ci się porządny sprzęt spalił przez szajsowaty zasilacz? Musisz też wiedzieć ,że to jaka liczba watów widnieje przy nazwie zasilacza nie oznacza ,że on faktycznie ma taką moc. Wiele razy spotkałem się ,że przy bardzo mocnym sprzęcie polecany był zasilacz ledwie o mocy 550W: P Dlatego ,że dany model był naprawdę wytrzymały i masz pewonść ,że da radę ; ) Oczywiście lepiej mieć więcej WAT niż mniej aczkolwiek kupowanie zasilaczy 800W czy 1000W mija się z celem bo to tylko tani chwyt marketingowy. W przykładowych zestawach na końcu posta zobaczysz jakie wybrałem zasilacze.
Obudowa
Największy błąd to wybieranie obudowy pod względem wyglądu. Zadanie obudowy komputera jest proste: ma zapewnić odpowiednia wentylacje a także odpowiednią pojemność na wszystkie podzespoły. Warto zwrócić uwagę na:
Reszta
Pozostaje dokupić resztę rzeczy jak klawiaturę, myszkę(polecam laserową), jakiś napęd DVD i oczywiście monitor. Tych rzeczy jednak nie uwzględniam w zestawach ponieważ składamy samą skrzynkę ; )
Zestawy
Wszystkie złożone zestawy zapisałem na stronie morele.net więc można spokojnie sobie taki koszyk gdzieś zapisać w zakładkach. Warto jednak na bieżaco śledzić różne fora bo zestawy mogą się ciągle zmieniać na lepsze za tę samą cenę ; ) Prawdopodobnie zarówno dysk SSD Samsunga jak i płyta główna MSI mogą nie być dostępne na stronie morele.net ale w innych sklepach normalnie można te podzespoły znaleźć.
Zestaw do 6 tys
Zestaw do 6,5 tys z dyskiem SSD (dodane 27.12.13) – do tego zestawu należy doliczyć cenę płyty MSI X79A czyli około 660-700zł.
Zestaw do 6 tys bez dysku SSD (dodane 27.12.13) – do tego zestawu należy doliczyć cenę płyty MSI X79A czyli około 660-700zł.
Zestaw do 5 tys
Zestaw do 4 tys(dodane 27.12.13)
Zestaw do 3 tys(dodany 27.12.13)
Zestaw do 3 tys
W przypadku pytań czy chęci uzyskania porad zapraszam do pozostawienia komentarza lub skontaktowania się bezpośrednio poprzez formularz kontaktowy: