3ds-max-logo

Wstęp do 3ds max : Ogólnie

Pierwotnie nie chciałem robić z tego wielkiego poradnika, planowałem zmieścić się w jednym poście czy artykule, jak zwał tak zwał. Jednak podczas pisania szybko do mnie dotarło, że 3ds max jest tak bardzo rozbudowany i posiada tyle genialnych funkcji, że nie było by to fair gdybym tylko „liznął „ ten temat . Postawiłem na szczegółowość wprowadzenia, jest tego sporo, bo aż cztery wpisy jednak sporo skracałem i wiele elementów opisze w osobnych artykułach.

Przede wszystkim musisz sobie zdać sprawę z tego , że modelowanie w programie nie będzie takie proste jak posmarowanie chleba masłem. Jednak, jeśli grafika jest tym, co Cię bardzo interesuje i chciałbyś, aby stała się Twoja pasja i jeszcze najlepiej mógłbyś zarabiać na tym , to żaden interfejs programu nie będzie Ci straszny.

Na początek kilka krótkich moich porad odnośnie rozpoczęcia zabawy z 3ds maxem:

1.Podstawa – nie siadaj do programu, gdy nie znasz interfejsu, jak go poznać?
Pierwsza opcja to poprzez już słynne na wielu forach odnośnie 3D „ nie wiesz czegoś albo nie jesteś w stanie znaleźć odpowiedniej funkcji? Wciśnij klawisz F1 w aktywnym oknie programu” Jest w tym trochę racji, bo w maxowskiej pomocy widnieje mnóstwo użytecznych informacji. Wszystko jest dobrze opisane i poukładane jak to w plikach pomocy, ale hej nie oszukujmy się czy ktoś korzysta z plików pomocy? No właśnie i ja tez tego nie robiłem, w sumie to do dzisiejszego dnia zaglądałem tam może z 10 razy i przyznaje, że znalazłem za każdym razem to, czego potrzebowałem no, ale jednak jakoś mnie to nie przekonuje: P.
Druga opcja poprzez artykuły wprowadzające ,które możesz znaleźć wszędzie na stronach związanych z tematyka 3d np. na tej ,na której teraz się znajdujesz ; ) Trzeba przyznać, że rzadko widywałem wprowadzenia pisane jak człowiek do człowieka. Większość z nich to suche formułki, jak opisanie opcji do czego służą czyli głownie po prostu żywcem skopiowany maxowski help, jedyną robota to przetłumaczenie. W moim autorskim wprowadzeniu będę się starał wypisywać to, czego sam używam najczęściej ,czego w ogóle(te funkcje zapewne nie będą w ogóle opisane albo tylko coś wspomnę o nich ).
Trzecia opcja i według mnie najlepsza – videotutoriale(pojawią się także na mojej stronie już wkrótce) czy to po angielsku, czy po polsku czy po arabsku, co to za różnica skoro widzisz na ekranie, co ta osoba robi, więc szybko możesz podłapać pierwsze podstawowe funkcje. Gdzie takie tutoriale znaleźć i które są najlepsze? Jak zwykle najlepsze to te płatne, taki naprawdę podstawowy można znaleźć na stronie digitaltutors Jak zapiszemy się do subskrypcji to możemy go obejrzeć za darmo , z innymi tutkami z tej strony już nie jest tak pięknie, ale hej, od czego mamy wujka google i dobroczyńców, którzy udostępniają takie materiały. Inna ciekawa strona to cg.tutsplus ,większa cześć tutoriali jest tutaj za darmo i bardzo je polecam. Także na polskiej stronie max3d.pl znajdziemy dział tutoriale jednak są one już dość przestarzale i w sumie średnio bym je polecił.

2. Wielokrotny zapis i autobackup

Gdy już mniej więcej opanujesz interfejs możesz zabrać się za tworzenie własnych modeli. Od czego zacząć? Najlepiej od prostych brył, modeluj to, co masz pod ręka na biurku i nie przejmuj się, gdy nie będzie Ci wychodzić, nie szkodzi. Warto sobie mniej więcej, co kilka minut zapisywać obecny stan pracy, aby nic nie utracić danych w wyniku różnych sytuacji losowych, a także po to żeby można było powrócić do wcześniejszego stanu, gdy np. coś zepsujemy w modelu. Wystarczy tworzyć pliki zapisu np. 01,02 itd.. Warto także w opcji 3ds maxa ,która znajdziemy w customize-> preferences -> zakładka Files , ustawić autobackup, co 5 min a nawet krócej. Zdarza się czasami, co prawda rzadko, ale jednak, ze programik nam się wyspie. No dobra, ale co zmienia 5 min od jednego do drugiego zapisu? Zdziwiłbyś jak dużo :P Czasami minuta modelowania ma wielkie znaczenie. Uniknij błędu utraty danych.

3. Szczegóły i biblioteka najczęściej używanych modeli

Bardzo ważne, aby praktycznie w każdym modelu odwzorować jak najwięcej szczegółów, malutkie śrubki dają duży efekt, a co dopiero reszta detali. Takie właśnie śrubki czy klamki czy większe rzeczy np. tarcze hamulcowe warto tworzyć w osobnych plikach i stworzyć sobie taka własna bibliotekę modeli. Przyspiesza to znacznie prace, gdy możesz sobie zaimportować własne modele niż tworzyć znowu to samo. Oczywiście z biegiem czasu będziesz robił dany model znacznie lepiej i będzie znacznie lżejszy pod względem ilości wielokątów, ale to już sam powinieneś zauważyć w danym momencie.

4. Nigdy się nie poddawaj
Jednak najważniejsze jest to, aby kończyć każdy projekt, z początku wiadomo, że może się zdarzyć, ze nie będziesz renderował, bo nie wiesz jak (są od tego tez tutoriale -> wujek google pomoże), ale warto ukończyć model by wyrobić w sobie nawyk nie poddawania się ; )