38_main

Strony z darmowymi mapami HDRi

HDRI czyli High Dynamic Range Imaging chyba nie trzeba nikomu przestawiać ani wymieniać ich zalet czy wypisywać do czego służa. W sieci istnieje mnóstwo stron z płatnymi mapami HDRi świetnej jakości jak np. hdri4you.com lub hdri-locations.com . Istnieją również polskie strony z mapami HDRi do kupienia czyli vizpeople oraz znany na całym świecie evermotion. Podstawowe pytanie czy darmowe mapy HDRi są dobrej jakości i czy w ogóle są czegoś warte? Oczywiście, że tak! Są tak samo profesjonalne jak te płatne. Czy są unikatowe? Nie bo wiele osób zna już te strony stąd często na różnych stronach o tematyce grafiki 3D możemy znaleźć rendery różnych osób z tą samą HDRi i nie ma w tym nic złego ;)
Ważne! Nie mam pojęcia, które z mapek można używać komercyjnie ,a które nie. Warto przeczytać na stronie co możemy zrobić , a czego nam nie wolno. Zazwyczaj jednak darmowe materiały są tylko dla prac niekomercyjnych.

Ok pora na listę stron, z których korzystałem bądź korzystam. Niestety kilka stron padło i będą pewnie padać dalej(głównie te prywatne, hobbystyczne ) dlatego warto pobierać HDRki na dysk i zachowywać w razie gdyby strony źródłowe przestały działać ;)

Darmowe mapy HDRi bez obrazów typu backplate


360hdr.comUboga niemiecka strona bo ledwie jedna mapka HDRi w dwóch wariantach czyli kolorowym i czarno białym w dwóch format .hdr i .exr. Jeśli chcesz pobrać musisz wejść w Beispiel anforden i pobrać poprzez kliknięcie na wybraną miniaturkę,

Bob’s blogZ kolei ta posiada naprawdę sporo darmowych materiałów więc warto tam zajrzeć ;) Trzeba jednak pamiętać, że darmowe materiały często się zmieniają tzn. jak dojdzie nowa darmowa mapka to jedna wypada z obiegu.

Bernhard VoglTutaj także jest tego całkiem sporo lecz niestety są to raczej małe rozdzielczości , zajrzeć i tak można ;)

HDRI-hub.comZ kolei tutaj mamy pewność, że mapki będą dobrej jakości oraz, że strona tak szybko raczej nie upadnie. Poza dwunastoma mapkami można też zakupić inne w nie tak wysokiej cenie bo ceny wahają się od 10 do 20$ a jest ich naprawdę bardzo dużo!

HDRmill.comDość wiekowa już strona ale ważne, że nadal działa. Tutaj możemy pobrać tylko cztery darmowe próbki ale są całkiem dobre.

Justhdr.comTutaj niestety mamy do dyspozycji tylko jedną próbkę ale za to jaką świetna jakość. Pozostałe jednak nie są wcale drogie ;)

Openfootage.comZnana i lubiana strona prowadząca ciekawą politykę. Otóż wszystkie(chyba) mapki HDRi są darmowe ale w niskiej rozdzielczości, jeśli chcemy w wyższej to musimy dopłacić 5$. Warto przejrzeć :)

Viz-people.comTutaj dostajemy w prezencie jedną cała paczkę 10 map HDRi, warunkiem jest jednak konieczność utworzenia konta w serwisie.

ZbygA tutaj wyjątek z całej listy czyli mapki HDRi do renderów studyjnych ;) Autor ten posiada aż 3 takie darmowe paczki i wszystkie można zdobyć na jego devianartcie.

Darmowe mapy HDRi wraz z obrazami typu backplate


AlecMoody.comTutaj wraz z mapką HDRi dostajemy backplaty. Oba są dobrej jakości choć pierwszy z nich jest lepszy ;)

DoschDesignStrona ta jest bardzo popularna i posiada bardzo dużo gotowych materiałów więc nie tylko mapki HDRi. W dziale Sample możemy pobrać HDRKę lub inne darmowe dostępne rzeczy ;)

HdrLabsBardzo ciekawa strona z mnóstwem darmowych map HDRi w paczce sIBL. Co to jest i jak to działa? Na tej stronie można o tym poczytać, jest też nawet tutorial :)

Hdr-setsStrona partnerska albo nawet tego samego autora(nie mam pewności). Tutaj również możemy pobrać znakomite trzy paczki sIbl map HDRi oraz również pobrać aplikację i zobaczyć tutorial.

Hdrmaps.comBardzo dużo mapek HDRi , niestety nie wszystkie posiadają backplaty. Jest kilka ciekawy lokalizacji między innymi stocznia Gdańska ;)

Hdri-locations.comJeśli chodzi o płatne mapki to ta jest chyba najlepsza , jeśli o darmowe to hmm…najpopularniejsza. Kiedyś powstał tutorial z udziałem tej darmowej próbki i teraz wszędzie się można natknąć na rendery z nią(sam też kiedyś robiłem ;))

Harniman.comŚwietny gość ze świetnymi HDRkami , które są już odpowiednio rozmyte. Przydatne dla osób robiące rig shoty pojazdów.

M3DHDRNiestety tylko jeden darmowy set ale ze świetnymi backplatami i fanstastyczna rodzielczością.

Nordicfx.netPięć świetny setów z backplatami, nic tylko pobierać i się cieszyć;) Poza hdrkami są też inne darmowe materiały.