Strony z darmowymi mapami HDRi

HDRI czyli High Dynamic Range Imaging chyba nie trzeba nikomu przestawiać ani wymieniać ich zalet czy wypisywać do czego służa. W sieci istnieje mnóstwo stron z płatnymi mapami HDRi świetnej jakości jak np. hdri4you.com lub hdri-locations.com . Istnieją również polskie strony z mapami HDRi do kupienia czyli vizpeople oraz znany na całym świecie evermotion. Podstawowe pytanie czy darmowe mapy HDRi są dobrej jakości i czy w ogóle są czegoś warte? Oczywiście, że tak! Są tak samo profesjonalne jak te płatne. Czy są unikatowe? Nie bo wiele osób zna już te strony stąd często na różnych stronach o tematyce grafiki 3D możemy znaleźć rendery różnych osób z tą samą HDRi i nie ma w tym nic złego ;)
Ważne! Nie mam pojęcia, które z mapek można używać komercyjnie ,a które nie. Warto przeczytać na stronie co możemy zrobić , a czego nam nie wolno. Zazwyczaj jednak darmowe materiały są tylko dla prac niekomercyjnych.
Czytaj więcej

Vray – typy materiałów

V-ray zawiera aż trzynaście typów materiałów i każdy z nich jest wyjątkowy w swoim rodzaju :) Z tego artykułu dowiesz się miedzy innymi:

  • Do czego służy 2sided mtl?
  • Czy materiał Blend od Vraya działa szybciej niż ten od Mental Raya?
  • Do czego służą wszystkie parametry w materiale Vray CarPaint?
  • Różnice pomiędzy materiałem Vray FastSSS a Vray FastSSS2
  • Skąd mogę zdobyć pliki shaderów do GLSL Mtl i Simbiont?
  • O co chodzi z materiałem Override?
  • Do czego służy Mtl Wrapper i po co miałbym go używać?
  • Czy materiał Hair taki dobry i jak się w tym połapać?

Czytaj więcej

Vray material – co tu jest grane?

W Vrayu bardzo podoba mi się to, że jest do wyboru mamy w sumie wiele rodzajów materiałów ale jeden z nich czyli Vray Material potrafi sam w sobie naprawdę bardzo wiele . Można z niego zrobić wszelkiego rodzaju materiały jak szkło, cement, lustro itd. O tym jak stworzyć dany materiał w innym poście, najpierw musisz dowiedzieć się, jakie opcje posiada Vray Mtrl i do czego służą.
Czytaj więcej